Zazdrość i zawiść podobne emocje , ale bardzo różne

utworzone przez | lis 18, 2021 | Psychologia

Zazdrość i zawiść nie są przyjemnymi emocjami. Poza tym większość z nas się ich wstydzi i bardzo trudno nam się do nich przyznać. Ale prawda jest taka, że wszyscy jesteśmy zazdrośni i czasem zawistni. Te emocje należą do naszego życia, podobnie jak złość, radość czy smutek. Zazdrość i zawiść mogą nas wiele nauczyć jeśli tym emocją na to pozwolimy.

Zazdrość i zawiść są często mylone, ale jest między nimi zasadnicza różnica. Proste narzędzie jakie można użyć do zweryfikowania to „strata” i „zysk”. Jeśli boisz się utraty kogoś lub czegoś na rzecz innej osoby, jesteś zazdrosny. Ale jeśli chcesz kogoś lub coś, co ma ktoś inny, zazdrościsz.

Obie te emocje pochodzą ze strachu. Zazdrość często kojarzy się z relacjami międzyludzkimi, głównie seksualnymi lub romantycznymi. Ta emocja może powodować inne nieprzyjemne uczucia, takie jak podejrzliwość, niepokój, nieufność, a czasem niska samoocena. Chociaż zazdrość jest całkowicie naturalna, nie zawsze pomaga nam w związkach. Czasami może być nawet poważnie destrukcyjna, zwłaszcza jeśli pozwolimy jej kontrolować nasze życie i całkowicie podporządkowujemy jej nasze reakcje i decyzje.

Osoby, które doświadczyły traumatycznego poczucia zdrady, takiego jak niewierność, doświadczą silnej zazdrości niż te, których związek nie został zerwany lub całkowicie zniszczony przez osobę trzecią.

Zazdrość wiąże się z pragnieniem czegoś, czego obecnie nie mamy. Ona też kojarzy się z poczuciem niższości, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi.

Zazdrość jest często osadzana znacznie głębiej . Z tego powodu porównujemy się z innymi i źle się czujemy. Kiedy ktoś ma coś, co naprawdę chcielibyśmy mieć, często doświadczamy silnych lęków, że nigdy nie będziemy mieli tyle szczęścia. Czasami bardzo trudno jest wtedy radować się szczęściem naszych bliskich. A to prowadzi do poczucia winy i wstydu.

Wstyd jest bardzo powszechną oznaką zazdrości i zawiści. Wstyd może powstrzymać nas od pracowania nad tymi emocjami. Próbujemy je pochować i mamy nadzieję, że kiedyś same znikną.

A co by było, gdybyśmy zamiast tego postanowili wykorzystać zazdrość i zawiść i czegoś się od nich nauczyć?

Emocje te mogą nam dużo powiedzieć o nas samych. Musimy tylko nauczyć się zarządzać naszą autorefleksją. Możemy użyć zazdrości jako siły napędowej, która pomoże nam osiągnąć nasze cele. Natomiast zawiść możemy wykorzystać do uczenia się i pracowania nad jeszcze lepszymi i silniejszymi relacjami. Tak więc obie te emocje pomogą nam pracować nad sobą i by poprawić naszą pewność siebie .

Pod wpływem zazdrości lub zawiści mamy tendencję do tworzenia fikcyjnych historii o sobie lub innych. W nich uzasadniamy wtedy nasze emocje i całkowicie zaniedbujemy fakty. Pamiętajmy, że zawiść i zazdrość wynikają z głęboko zakorzenionego strachu. Albo coś tracimy, albo nigdy tego nie dostajemy. Chociaż strach jest zdrową i ważną emocją dla przetrwania, nie jest dobrze, jeśli całkowicie nas przytłacza.

Zazdrość i zawiść mogą również nauczyć nas akceptacji i wdzięczności. Zamiast skupiać się na tym, co możesz stracić lub czego nigdy nie zyskasz, spróbuj docenić to, co już masz .

Czasami może to być trudne, ponieważ musimy całkowicie zmienić nasze myślenie i podejście do życia. Ale z biegiem czasu możesz docenić całe dobro w swoim życiu.

Poczujesz też prawdziwą radość ze szczęścia innych. Może się okazać, że wolisz być osobą, która wspiera innych i pomaga im osiągnąć sukces. Nie mówiąc już o tym, że szczęścia na świecie wystarczy dla każdego. Nie musimy cały czas konkurować z innymi. Możemy przestać stawiać na pierwszym miejscu strach przed porażką i brać przykład z sukcesów innych i czerpać z nich inspirację.

0 komentarzy

Kategorie

Archiwa

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031