Uważność dobroczynny wpływ na nasze ciało i umysł, a tym bardziej na dzieci.

utworzone przez | lis 18, 2021 | Dla dzieci

Uważność, czyli bycie i akceptowanie emocji bez ich potępiania, to coś, co ludzkość praktykuje od tysięcy lat. Ze względu na swoje korzenie w hinduizmie i buddyzmie praktyki te są często kojarzone z medytacją, jogą i duchowym oświeceniem.

Jak myślicie dlaczego medytacja uważności jest ważna dla dzieci ?

Postaram się pokrótce wytłumaczyć zacznijmy od tego ,ze technika uważności pomaga nam radzić sobie z negatywnymi wzorcami myślowymi, redukować stres i poprawiać naszą zdolność koncentracji. Ma również kilka dodatkowych korzyści dla dzieci w młodym wieku.

Przede wszystkim wzmacnia rozwój mózgu, poprawia umiejętności koncentracji ,a to jest bardzo istotne. Dzieje się tak dzięki „ byciu w teraźniejszości ”.

Obecność to miejsce, w którym dzieci i młodzież mogą czuć się bezpiecznie. W teraźniejszości nie ma smutku z powodu przeszłości ani strachu przed przyszłością. Ćwicząc medytację uważności ze swoimi dziećmi, możecie wspólnie cieszyć się tymi korzystnymi efektami.

Kolejne pytanie , które się nasuwa jak wytłumaczyć dzieciom uważność ?

Kochana mamo , kochany tato zacznij od wyjaśnienia dzieciom pojęcia uważności, aby naprawdę to zrozumiały. Podaj im przykłady tego, jak wygląda bycie w teraźniejszości, a jak na pewno nie.

Możesz powiedzieć ,że uważność polega na zrozumieniu i zaakceptowaniu naszych emocji, takich jak radość i gniew. Uważność nie polega na uczeniu się, jak nie lubić tych emocji i wstydzić się ich.

Wyjaśnij dzieciom nie tylko, czym jest uważność i dlaczego jest ważna, ale także w jaki sposób jest praktykowana i co nam przynosi.

W rezultacie dzieci będą mogły lepiej dzielić się swoimi postępami i postrzegać, jak sobie radzą z uważnością.

Uważność można praktykować na wiele sposobów. Opisze Wam dwa sposoby z moich zajęć dotyczących np. interesujących medytacji uważności, które są odpowiednie dla początkujących. Od Was zależy, czy będziesz wykonywać jedną czynność uważności dziennie, czy spróbujecie trochę więcej każdego dnia.

Pierwsze i moim zdaniem to nauka głębokiego oddychania

Możecie spróbować oddychać w tak zwany brzuch wdech i wydech z naciskiem na podnoszenie i opuszczanie brzucha, świadome oddychanie czyli wyobrażanie sobie, jak oddech wchodzi i wychodzi z ciała lub oddychanie z liczeniem do czterech, czterokrotne wstrzymywanie na chwilę ,a podczas wydechu liczymy do pięciu.

Oddychanie to świetna technika, która pomaga dzieciom się uspokoić.

Moja ulubiona metoda w pracy z dziećmi to 5-4-3-2-1

Poproś dziecko, aby wymieniło 5 rzeczy, które widzi, 4 rzeczy, których dotyka, 3 rzeczy, które słyszy, 2 rzeczy, które wącha i 1 rzecz, którą czuje w ustach. Ta metoda jest bardzo prosta i pomaga nie tylko być obecnym, ale także połączyć się ze zmysłami i nauczyć się je lepiej wykorzystywać i postrzegać.

Ta metoda działa również na zmysły, zwłaszcza na smak. Daj swojemu dziecku trochę jedzenia i poproś je, aby spróbowało jedzenia tak, jakby jadło je po raz pierwszy w życiu. Niech spróbuje opisać, jak smakuje jedzenie, czy jest twarde czy miękkie, jak się czuje. To ćwiczenie może pomóc w dostarczaniu dziecku zdrowych witamin, jeśli użyjesz na przykład kawałka jabłka lub suszonego owocu.

Namaste Gosia

0 komentarzy