Zadbaj o swoją duszę, a będziesz mniej chory…

utworzone przez | gru 9, 2021 | Psychologia

Kochani pamiętajcie ,że opisane tematy zdrowotne nie mogą zastępować profesjonalnego badania lekarskiego. Zawsze konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby wyciągnąć wnioski zdrowotne.

Zatrzymaj się na chwilę i posłuchaj. Czujesz delikatny puls swojego serca, przypływ oddechu i szept myśli?

Czy słyszysz wokół siebie radość życia?

Nie daj się chorobie , która wychodzi z Twojego umysłu.

Jak zapobiegać chorobom psychosomatycznym?

Profilaktyka jest skuteczna i co najważniejsze przyjemna, polega na regularnej higienie psychicznej .

Celem psychohigieny jest rozładowanie napięć i stresów , zapomnienie o codziennych problemach i bycie sobą. Jeśli pojawi się jakiś problem, warto go natychmiast rozwiązać, nie odkładać, nie zamykać na to oczu, dopóki problem nie narośnie jego rozwiązanie będzie łatwiejsze.

Psychosomatyczna mapa lęków opiera się na wiedzy, że każdej części naszego ciała przypisane są określone lęki .

W zależności od tego, gdzie dokuczają nam problemy fizyczne.

Nasza podświadomość kryje w sobie wiele wypartych uczuć, które manifestują się w różnych częściach naszego ciała i z czasem zaczynamy możemy odczuwać ból.

Niestety to, że nasza podświadomość wypiera bolesne wspomnienia, myśli i lęki, nie oznacza, że pozbyliśmy się ich na dobre. Dlatego konieczny jest powrót do tych negatywnych odczuć, myśli i doświadczeń po to by nauczyć się z nimi pracować . Tylko wtedy możemy zostać całkowicie uzdrowieni

Jak już kiedyś Wam pisałam wszystko, co negatywne, co kryje się głęboko w naszej duszy, prędzej czy później wyjdzie na powierzchnię. Jeśli przez długi czas jesteśmy pod presją lub bardzo się czegoś boimy, nasz organizm reaguje bólem, obrzękiem, skurczami itp… Jeśli chcemy raz na zawsze pozbyć się naszych problemów, najpierw musimy zacząć od naszej psychiki.

Medycyna psychosomatyczna patrzy na człowieka całościowo i nie oddziela ciała od duszy . Psychosomatyka jest bardzo pomocna, gdy problemy fizyczne są długotrwałe, przewlekłe lub powracają wielokrotnie. Jeśli leki nie pomagają, a lekarze po prostu nie mogą sobie poradzić, dobrym pomysłem jest rozważenie medycyny psychosomatycznej.

Osobiście przy różnych terapiach lubię korzystać z psychosomatycznej mapy lęków , która pozwala lepiej zrozumieć ,co może kryć się za problemami zdrowotnymi . Często tez na kursach czy warsztatach wraz z kursantami analizujemy taką mapę by mieć szerszy obraz problemu.

Jak powszechnie wiadomo do najczęstszych chorób psychosomatycznych możemy zaliczyć:

Migreny

Bóle mięśni i stawów

Przewlekła biegunka, zaparcia i problemy trawienne

Wysypki skórne i egzema

Chroniczne zmęczenie

Bezsenność

Alergie i astme

Wysokie ciśnienie krwi

Anoreksja lub nadmierny apetyt

Nawracające grzybice

itp.

Warto zadać sobie pytanie skąd się biorą choroby psychosomatyczne?

Według ekspertów psychosomatycznych, większość problemów fizycznych jest spowodowanych przez psychikę.

Ciągły stres, brak snu oraz osobiste zmartwienia o nasze zdrowie , finanse to duże obciążenia, które często skutkują fizycznym problemem.

Przyczyną może być również tłumiony strach, dysfunkcyjne relacje, niezadowolenie z własnego ciała czy śmierć bliskiej osoby.

Pamiętajcie ciało zapamiętuje również wszystkie negatywne emocje, których doświadczyło się w dzieciństwie i młodości.

Wyraźnymi sygnałami, jakie daje na ciało fizyczne na które powinniśmy zwrócić uwagę to bóle głowy, stawów, mięśni, kołatanie serca, biegunka itp., to może być oznaką , że coś jest nie tak i najwyższy czas na zmianę.

Jeśli zignorujesz te objawy, sporadyczne problemy fizyczne mogą stać się chorobą przewlekłą.

Jak już Wam wcześniej wspomniałam o psychosomatycznej mapie ,przygotowanie mapy wymaga trochę czasu i przede wszystkim zrozumienia , dlatego opiszę Wam tylko kilka przykładów , które mogą mieć powiązania psychosomatyczne ,a nie tworzenie mapy.

Pamiętajcie bardzo ważną rzecz , na którą uczulam zawsze kursantów w zależności od tego, gdzie dokuczają nam problemy fizyczne, w pierwszej kolejności skupiamy się na naszej podświadomość , gdyż ona kryje w sobie wiele wypartych uczuć, które manifestują się w różnych częściach naszego ciała .

Oczy – Boisz się rzeczywistości i podświadomie przed nią uciekasz. Odmawiasz spojrzenia prawdzie w oczy, co objawia się problemami ze wzrokiem.

Nadgarstek -może oznaczać problemy z komunikacją. Prawy nadgarstek kojarzy się z problemami mężczyzn, lewy z problemami kobiet.

Dłonie – pokazują strach przed kontaktem ze światem zewnętrznym i komunikacją .

Stopy – strach przed utratą stabilności obawa o przyszłość.

Kochani postarajcie się na chwilę zatrzymać i pomyśleć o swoim obecnym stylu życia . Zadajcie sobie kilka prostych pytań od serca.

Czy jesteś szczęśliwy ?

Czy jesteś kochany ?

Czy dajesz miłość ?

Jak czujesz się w pracy?

Czy twoja praca cię uszczęśliwia ?

Jak wyglądają twoje relacje z rodziną i przyjaciółmi?

Nadmierne obciążenie pracą, złe relacje, brak czasu dla siebie ,rodziny ,bliskich przyjaciół, strach, mało ruchu i nieodpowiednia dieta będą negatywnie rządzić Twoim ciałem.

Masz szansę to wszystko zmienić pamiętaj , tak jak pisałam w swojej książce – Lepsze Życie w Twoich Rękach

0 komentarzy