W rzeczywistości w świecie, który wciąż przedstawia miłość jako bajkę, bardzo często żyjemy w związkach, które nie mają nic wspólnego z sielanką.

utworzone przez | lis 21, 2021 | Psychologia

Różnice między prawdziwą a toksyczną miłością

Poszukując partnera, niewiele osób myśli, że to, co zaczyna się jako piękny związek pełen podniecenia, atrakcji i miłości, może dość łatwo przerodzić się w niezdrową więź, pełną kłótni, ograniczeń i bólu. Prawdziwą miłość można bardzo łatwo zastąpić miłością toksyczną.

Z miłości wiele osób jest gotowych nie tylko wiele znieść, ale także wiele poświęcić. W związku opartym na prawdziwej miłości najważniejszy jest samorozwój i wzajemne wsparcie. Obie strony powinny zawsze chcieć dla siebie jak najlepiej. Ale trzeba pracować głównie nad sobą. Aby zacząć kochać kogoś innego, musisz najpierw pokochać siebie.

W związku opartym na prawdziwej miłości nie jest problemem zaakceptowanie indywidualności partnera. Wiesz kogo wybrałeś i nie masz problemu z akceptacja bo szanujesz potrzeby drugiej osoby.

Z drugiej strony, w toksycznym związku przejawia się wyraźny wysiłek, aby zmienić partnera w kogoś, z kim wolałbyś być. Osoba, o której mowa, nigdy nie będzie kochana taką, jaką jest naprawdę.

W partnerskim związku intymność to wolny wybór, który wyrasta z miłości, zaufania, troski i wzajemnej przyjaźni. Nie chodzi tylko o seks, ale o wszystko, co dzieje się przed nim i po nim.

W toksycznym związku seks jest narzędziem, które wywiera na ciebie presję, uczucie niepokoju i konieczność dostosowania się do potrzeb partnera. Wymuszanie seksu nigdy nie powinno być częścią związku.

W zdrowym związku partnerzy są w stanie prowadzić konstruktywną rozmowę, próbować się zrozumieć, a także konstruktywnie krytykować.

Z kolei komunikacja w toksycznym związku pełna jest oskarżeń czy manipulacji, co według ekspertów prowadzących terapię jest największą wadą relacji.

Komunikacja między partnerami to podstawa szczęśliwego związku. Jednak prawda pozostaje taka, że jeśli partnerzy regularnie popełniają błędy w komunikacji, związek cierpi i może się rozpaść.

Nikt nas nie nauczył jak komunikować się z naszym partnerem. Natomiast to w jaki sposób się komunikujemy, odzwierciedla naszą osobowość.

Ja na terapiach powtarzam kochani wystarczy nauczyć się słuchać i pokazać partnerowi, że zależy Ci na jego poglądach , potrzebach z drugiej strony ważne jest, aby Twój partner również Cię słuchał i akceptował twoje potrzeby . Tylko w ten sposób może naprawdę działać komunikacyjna wymiana poglądów i potrzeb obojga.

Ważne jest, aby rozwiązywać problemy, a nie przymykać na nie oko. Chociaż nie jest łatwo kontrolować swój język podczas kłótni, zawsze powinniśmy pamiętać, że wypowiadanych słów nie można cofnąć.

Partnerzy, którzy nie potrafią wyrażać swoich potrzeb , nie umieszczają problemów w kontekście lub nie dzielą się szczegółami na temat swoich pragnień i potrzeb, mogą napotkać duży problem w związku.

Moja rada kochani

Nauczmy się słuchać i mówić otwarcie o naszych potrzebach , bierzmy też pod uwagę potrzeby drugiej osoby , starajmy się dążyć do kompromisów . Szanujmy swoja przestrzeń i przestrzeń partnera.

0 komentarzy