Kiedy nie radzimy sobie z emocjami…

utworzone przez | sty 5, 2022 | Psychologia

Każdy z nas nosi dużo nierozwiązanych problemów i dużo blokad, które nas przerażają, te problemy,blokady często stają się przyczyną chorób.

Programy emocjonalne są przetwarzane przez określone części mózgu na przykład ciało migdałowate odgrywa główną rolę w decydowaniu, czy boimy się danej sytuacji, a zatem wpływa również na doświadczanie radości. Jeśli struktura jest uszkodzona, przetwarzanie informacji, kojarzenie i procesy emocjonalne nie mogą zachodzić prawidłowo i powstają błędne wyniki, które wpływają na cały organizm.

Zatem nasuwa się pytanie Czym jest zdrowie?

Silne i długotrwałe zdrowie zawdzięczamy równowadze, czyli umiejętność radzenia sobie ze wszystkimi wpływami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Każdy rodzi się z określonym kodem genetycznym. Podstawowym celem każdego organizmu jest przetrwanie i reprodukcja, dlatego równowaga jest konieczna, a nie tylko warunek przetrwania. Równowaga jest alfą i omegą naszego istnienia . Jak większość z Was wie Homeostaza jest ważna zarówno na poziomie fizjologicznym, jak i psychologicznym w tym przypadku mówimy o równowadze emocjonalnej. By osiągnąć równowagę, potrzebujemy zdrowego mózgu, który potrafi przetworzyć ogromną ilość informacji i odpowiednio dostosować równowagę.

W trakcie rozwoju wewnątrzmacicznego płód powtarza proces ewolucyjny. Ewolucja przechowuje wszystkie informacje w organizmie, przekazuje je i dodaje nową wiedzę. Urodziliśmy się ze wszystkimi instynktami i odruchami . Pamiętajcie ,że emocje opierają się na instynktach, zachodzą w naszej podświadomości i wpływają na nas bardziej, niż możemy sobie na to wyobrazić .

Etymologicznie termin „choroba” moglibyśmy interpretować jako siłę , czyli zjawisko, w którym nie mamy kontroli nad swoim życiem. Choroba to niezdolność do utrzymania równowagi niezbędnej do życia. Każdy chce być w równowadze, która rodzi radość i szczęście. Zaprogramowaliśmy w naszych instynktach, że każdy chce być szczęśliwy i doświadczać radości, co jest oznaką, że nasze życie zmierza we właściwym kierunku. Jednak współczesny świat nie chce naszych wrodzonych wzorców doświadczenia. Większość uważa ,że emocje są czymś niestosownym, niedopuszczalnym, a przez to często wypieranym w dzisiejszym świecie.

Warto wziąć pod uwagę ,iż emocje niemniej jednak są absolutnie niezbędne dla przetrwania i zdrowia człowieka, ponieważ organizują i zarządzają naszym życiem.

Kiedy patrzymy na problem chorób oczami medycyny holistycznej, stwierdzamy, że każda choroba jest zaburzeniem przetwarzania informacji. Zdrowy człowiek może przetrwać w każdych warunkach, ma zdolność adaptacji. Jeśli samoregulacja organizmu i zdolność do oceny sytuacji i reagowania zawodzą, zwykle pojawia się choroba.

Każda emocja poprzedza uczucia . Na przykład, gdy jesteśmy w niebezpieczeństwie, strach pojawia się w całym ciele jako mechanizm obronny.

Emocje powstały z prostych reakcji organizmu, które pozwalają na przeżycie.

Kiedy czujesz niepokój, każda komórka twojego ciała to czuje i na to reaguje. W momencie, gdy przeprowadzamy skuteczną detoksykację, pozbawiamy nasze narządy, tkanki i komórki, a nie tylko mózg, szkodliwych programów emocjonalnych. Ponad emocjami są uczucia strachu, złości, radości itp.

Przekładają stan życia na język świadomości, uczucie jest ideą ciała. Tłumienie uczuć poza świadomością jest podstawą psychosomatyki. Uczucia nasilają się i nasilają w miarę pojawiania się objawów.

Nasze ciało płacze ,krzyczy by pokazać ,że może zacząć się rozwijać choroba , dostajemy różne sygnały od niego .

Uczucia są bardzo ważne, ponieważ otwierają drzwi do kontroli i wpływają na zautomatyzowane emocje.

Tylko dzięki nim możemy być świadomi emocji, zmieniać nasze wzorce zachowań, przeżyć, a tym samym zmieniać automatyczne programy. Każde zachowanie jest zdeterminowane doświadczeniem. Nasza osobowość jest tworzona z tych automatycznych programów, tak zwanych sieci emocjonalnych, które są niezbędne do radzenia sobie z wydarzeniami życiowymi.

Organizm dąży do jedności i unika konfliktów. Ta jedność jest utrzymywana przez świadomość, która racjonalizuje i poprzez wolę kontroluje sposób, w jaki jednostka się zachowuje.

Jeśli działamy zgodnie z naszym wnętrzem, to w porządku. Jeśli walczymy z sercem i tłumimy emocje, jest to bardzo energochłonne dla organizmu i w efekcie prowadzi do somatyzacji problemów.

0 komentarzy