Czy wiecie ,że po naszym ciele możemy się poruszać jak po mapie ?

utworzone przez | sie 11, 2021 | Holistyka, Psychologia

Prawie każdy z nas nosi stłumione i uwięzione emocje w różnych partiach swojego ciała ciała, nawet o tym nie wiedząc.
Nie wszyscy jesteśmy świadomi ,że w ciele może znajdować się zablokowana energai , która trzyma nasze mięsnie.
Warto wiedzieć ,że każda stłumiona energia odzwerciedla różne dolegliwości , schorzenia tym samym przysparza nam bólu i cierpienia.
Nie ważne, jak bardzo starasz się lekceważyć lub tłumić to, co czujesz, twoje ciało zna prawdę.

Zacznijmy od chronicznego napięcia mięśni .

Jedną z występujących przyczyn są uwarunkowania społeczne. One zaczynają się we wczesnym dzieciństwie i są potęgowane w ciągu całego naszego życia czy to przez naszych rodziców, przyjaciół, nauczycieli, członków rodziny etc.

Duża część napięć mięśniowych, które rozwijamy, jest wynikiem niewypowiedzianych przekonań, które wpajano w nas. Nie raz i nie dwa w dzieciństwie można było się spotkać z twierdzeniem , iż „tylko małe dzieci płaczą”, dlatego jako dzieci nauczyliśmy się tłumić łzy i smutek, aby „nie być małym dzieckiem”. Wpajano nam również, że wyrażanie gniewu jest „złą rzeczą”, ponieważ jako dzieci byliśmy karani za wyrażanie go. Ta forma uwarunkowania pojawia się w okresie dorosłości, szczególnie w naszych miejscach pracy, gdzie wyrażanie gniewu jest postrzegane jako „nieprofesjonalne” .

Kolejną przyczą napięcia mięśni może być uraz, mogą być one różne, od kar cielesnych w dzieciństwie po ekstremalną przemoc. Czasm ludzi spotyka coś traumatycznego np. gwałt lub napaść fizyczna lub coś nie spodziewanego np. wypadek . Kiedy te traumatyczne doświadczenia nie są świadomie traktowane, mogą skutkować chronicznym strachem, stresem, a nawet występowaniem PTSD. Ten przewlekły niepokój, złość i smutek mają tendencję do gromadzenia się w ciele, powodując napięcie mięśni, które przyczynia się do wielu innych chorób, takich jak zaburzenia trawienia, choroby psychiczne, a nawet nowotwory.

Następną przyczyną napięcia mięśniowego jest napięcie psychiczne czyli każda forma niepokoju, frustracji, smutku lub gniewu, które rozwijamy w wyniku naszej percepcji.

Większość osób ma automatyczna skłonność do przywiązywania się do tych myśli i brania ich poważnie powoduje napięcie psychiczne. Im bardziej negatywna, bojaźliwa lub wynajdująca błędy jest nasza perspektywa, tym więcej napięcia gromadzimy w naszych mięśniach.

Podam wam jeden przykład

Napięcie ramion może oznaczać obciążenia i obowiązki

Kiedy czujemy się przytłoczeni stresem życiowym, mamy tendencję do kumulowania tych uczuć w naszych ramionach. Dlatego często się mówi że się „niesie ciężar na swoich barkach”
Napięcie ramion jest ściśle powiązane z emocjonalnymi, w tym z nieświadomym dźwiganiem ciężaru bólu innych ludzi. W związku z tym wielu empatów, uzdrowicieli i opiekunów zmaga się z przewlekłym napięciem mięśni ramion.

Jeśli interesuje was ta tematyka zapraszam na live co tygodniowe , kursy i warsztaty

0 komentarzy