Czakry w hinduskiej i buddyjskiej Tantrze.

utworzone przez | sie 13, 2021 | Tantra

Słowo czakra pojawiało się jako oznaczenie innych okrągłych aspektów, takich jak cykl czasu. Nauczanie o czakrach jako ośrodkach energetycznych dotarło do nas dzięki tłumaczeniu ze średniowiecznych tekstów, ale jest to ciągle ewoluujący proces, mieszanka wiedzy starych i nowych czasów, teraz wzbogacona przez współczesną psychologię i prawdopodobnie wszystko będzie nadal ewoluować.
Generalnie jednak koncepcja postrzegania ludzkiego ciała nie tylko jako materialnego opakowania, ale także jego subtelnie materialnych aspektów, przeplata się z niemal wszystkimi tradycyjnymi kulturami od Wschodu po Zachód i ma kilka tysięcy lat.
Jeśli chodzi o wiedzę na temat tantry i czakry, liczba centrów energii i lokalizacji różni się w różnych kierunkach, nawet w obrębie tantry hinduskiej czy jogi tantrycznej. W różnych szkołach można spotkać się z inną koncepcją, lokalizacją, liczbą i często interpretacją ich funkcji. Ja pozostaje przy tradycyjnej.

Nauczanie tantryczne jest tradycyjnie przekazywane ustnie od ucznia do nauczyciela. Natomiast wiele starych tekstów zostało napisanych takimi środkami wyrazu, że nie każdy mógł je przeczytać. Przeważnie dla ochrony , ponieważ niektóre techniki tantryczne mogą być bardzo intensywne i mogą wymagać dłuższego treningu. Tantryczne nauczanie ezoteryczne było pierwotnie przeznaczone tylko dla wtajemniczonych.
Z jednej strony nierealistyczne jest nagłe odblokowanie pełnego potencjału naszego ciała subtelnego, a także presja transformacji, która może być spowodowana zbyt intensywnym wewnętrznym „czyściecem”. Pamiętajcie czakry nie istnieją samodzielnie wszystko w nas jest ze sobą połączone, prawdopodobnie dzięki 72 000 kanałów energetycznych, a my stopniowo je uwalniamy, aby energia płynęła w nas jak najbardziej harmonijnie.

Specyficzne asany, tj. pozycje jogi, pranajama, medytacja, wizualizacja, praca z mantrami pomagają uwolnić przepływ energii.Joga tantryczna jest bardzo zróżnicowana pod względem możliwych form praktyki. Transformacja świadomości jest stopniową ścieżką i przechodzimy przez poszczególne piętra, na których uczymy się między innymi o świecie i o nas samych. Więc zamiast tęczowej ścieżki, jest to wytrwała ścieżka do samodoskonalenia.

Czakry są specyficznymi energetycznymi „niematerialnymi organami” naszego subtelno-materialnego ciała i funkcjonują na zasadzie korespondencji i rezonansu. Zasada korespondencji działa z tym, że to, co mamy w środku, jest również na zewnątrz i odwrotnie. Człowiek jest zatem wszechświatem zredukowanym, a wszechświat jest wielkim człowiekiem. Opiera się to nie tylko na naukach tantry, ale także na kabale czy sufizmie. Mikrokosmos i Makrokosmos odpowiadają.

Czakry są specyficznymi energetycznymi „niematerialnymi organami” naszego subtelno-materialnego ciała i funkcjonują na zasadzie korespondencji i rezonansu. Zasada korespondencji działa z tym, że to, co mamy w środku na zewnątrz i odwrotnie. Człowiek jest zatem wszechświatem zredukowanym, a wszechświat jest wielkim człowiekiem. Opiera się to nie tylko na naukach tantry, ale także na kabale czy sufizmie. Mikrokosmos i Makrokosmos odpowiadają. Jako ciekawostkę dodam ,że w Polsce jest Zachodni Zakon Sufi powiązany z ruchem New Age .

Zasadę rezonansu możemy wyjaśnić łatwo czyli jeśli spotykają się dwie identyczne częstotliwości, następuje wzmocnienie, czyli rezonans. Dostrajamy się świadomie i nieświadomie. Nieświadomie dostrajamy się bardzo często i łatwo, tego świadomego dostrajania uczymy się na przykład poprzez jogę tantryczną lub inne praktyki energetyczne. Krótko mówiąc, jesteśmy bardziej świadomi tego, dokąd wysyłamy naszą energię. Tam, gdzie ją wysyłamy, do pewnego stopnia ją wspieramy i tworzymy.
Natomiast czakry możemy porównać jako takie satelity czy tunery określonych częstotliwości naszej świadomości. Jednak ich przebudzenie staje się intensywniejsze dopiero po przebudzeniu śakti Kundalini, ukrytej w nas mocy, która tkwi w pierwszej czakrze. Przebudzona kundalini płynie w górę i dosłownie wysadza w powietrze to, co stoi na jej drodze w poszczególnych czakrach. Co może być intensywnym procesem na niektórych etapach życia. Dlatego wskazane jest posiadanie nauczyciela, który doświadczył i zintegrował ten proces.

Siła węża skręcona w miednicy, według niektórych źródeł obrócona o trzy i pół obrotu, według innych łącznie dziewięć razy, rozwija się w górę przez przebudzenie. Shakti energia jest poniekąd aspektem żeńskim, współpracuje z aspektem męskim Shivą w nas, a to jest czysta świadomość. Jest to więc taniec Śiwy i Śakti w nas.

Kultywowanie czystej świadomości, uwagi i nadzoru Śiwy jest czasami zapominane.
Pamiętajcie żeby rozwinąć aspekt świadomości i uwagi, konieczny jest rozwój koncentracji i medytacji.

Pierwsza czakra nazywa się Muladhara. Mule oznacza korzeń, podstawę. Wpływa zatem na korzenie całej naszej egzystencji, a z tych korzeni nasza świadomość rozszerza się w górę. Jest to sztuka transcendencji „naszego fizycznego ciała”, ale zanim coś przekroczymy, musimy to w pełni zaakceptować. Tak więc duchowe obejście, które próbuje przeskoczyć ciało swoimi uczuciami by zajmować się tylko duchem, może być dużym błędem. Wszystko, co stłumione, prędzej czy później gdzieś się zamanifestuje.

Lokalizacja pierwszej czakry znajduje się na dnie miednicy, u kobiet można znaleźć lokalizację w okolicy szyjki macicy czy na końcu kręgosłup.

Czakry często pojawiają się jako lotosy z różną liczbą płatków. Pierwsza ma cztery. Kształt w bursztynie w przedstawieniu geometrycznym to kwadrat i wyraża stabilność. Kwadrat może mieć ciemnożółty kolor natomiast można literaturze popularnej przeczytać, że jest czerwony. Jednak są nauczyciele, którzy nie zgadzają się ze stwierdzeniem ,że „pierwsza czakra jest czerwona”. Nawet kolor czakr jest pewną koncepcją i jeśli mogę tu przedstawić swoją osobistą opinię, to każda koncepcja może zostać połączona. Możliwe, że na to, co myślimy lub widzimy, wpływa to, co powtarza się w kółko.

Elementem pierwszej czakry jest Ziemia, tutaj czujemy gęstość, stabilność, siłę i strukturę. Dlatego jakość kości, zębów, paznokci i włosów jest związana z energią pierwszej czakry. I nasz stosunek do ziemi i grawitacji.
Fizycznie, uwaga należy do miednicy, układu szkieletowego „kości” i stóp, między innymi . Sami możemy też masować stopy, a świadome chodzenie boso na łonie natury również jest korzystne. Ugruntowanie przez nogi, stopy, świadomość własnych kości i sztuka dobrego stania nie tylko w pozycjach jogi, ale także w życiu, przypomina nam, że tak naprawdę podstawą wszystkiego jest pierwsza czakra i korzenie. Obejmuje to wielki temat pogodzenia się z cyklami życia i naszą śmiertelnością. Pod tym względem jest to często bardzo samorozwojowe spotkanie ze śmiercią.

Zmysłem związanym z pierwszą czakrą jest węch. Kichanie to przyjemny restart, choć obecnie ze względu na sytuację nie jest już tak popularny w miejscach publicznych wiadomo z jakich powodów…

Inne części ciała związane z pierwszą czakrą to nadnercza, odbytnica, dno miednicy i nos.

Pamiętajcie relaks jest równie ważny jak wzmocnienie. Energia potrzebna do przepływu, czyli nadmierne trzymanie, upór, sztywność lub niechęć do zmian będą miały swoje odzwierciedlenie w ciele fizycznym nie tylko w tych obszarach.

Chociaż czakry są niematerialnymi organami ciała energetycznego, ciało energetyczne przenika ciało fizyczne i determinuje jego zdrowie i witalność. Niematerialne wpływa na materię. Praktyka z energią czakry nakłada się również na naszą psychikę o czym warto pamiętać .

Wpływ tej czakry na cały system energetyczny i system kanałów energetycznych nadi jest znaczący. Tam zaczynają się trzy najważniejsze: ida nadi, pingala nadi i shushumna. Chociaż możliwe jest, że przeczytasz gdzie indziej, że ida i pingala zaczynają się u kobiet w jajnikach, a u mężczyzn w jądrach.
To, co jest dla nas prawdziwe, jest kwestią osobistej praktyki i doświadczenia, a także tego, jak ważne jest to dla nas lub nie .

Shushumna łączy wszystkie podstawowe czakry i prowadzi do czakry korony.

Pierwsza czakra jest energetycznie osłabiona nadmiernym strachem. Strach jest jednym z naszych pierwotnych instynktów, reakcją na nieznane, ale często pozwalamy, by zbytnio na nas wpływał. Praca z pierwszą czakrą i energią Ziemi pomaga nam uzyskać większe poczucie stabilności i bezpieczeństwa w życiu.

W dzisiejszych czasach, media zasypują nas wiadomościami, które wzmacniają strach i groźbę niebezpieczeństwa, dzieląc się wrażeniami, które intensywnie stymulują nasze emocje. Media mają na nas obecnie duży wpływ. Sytuacja zeszłego roku sama w sobie jest także obciążeniem naszego układu nerwowego i pierwszej czakry. Z jednej strony lęk przed chorobą i śmiercią, z drugiej lęk przed brakiem wolności i kontroli włącza stare, pierwotne zapalniki strachu. Warto zdać sobie sprawę, że media szerzą nie tylko obawy przed wirusem, ale także teorie spiskowe. Nawet one są formą strachu i manipulacji.

Jak wesprzeć pierwszą czakrę?

W miarę możliwości przebywanie na łonie natury, chodzenie po gruncie, praca w ogrodzie, praca z gliną są korzystne.

Praca z odciskiem limbicznym, rozwojem prenatalnym, porodem i wczesnym dzieciństwem. Uzdrawiając traumę niechcianego dziecka, akceptując siebie i swoje istnienie tu na ziemi jest kluczowa.

W praktyce jogi asana pomaga urzeczywistniać podstawy, jak stoję, stopy, w świadomość kości kulszowych, ideę zakotwiczenia korzeni w ziemi oraz praktykę dbania o zdrowie miednicy mięsień. Z pozycji jogi polecam na przykład pozycje bharasana, pascimottanasana lub drzewo.

Relaks, poddanie się ziemi i sile grawitacji.

Niedobór energii tej czakry objawia się odłączeniem od ciała, zaburzeniami odżywiania, dużym zmęczeniem.

Zdrowy przepływ energii w pierwszej czakrze przynosi nam akceptację naszego istnienia, naszego ciała, płynącej materii i witalności, czyli obfitość siły życiowej.

Nasz stosunek do obfitości, który może wiązać się nie tylko z pieniędzmi, ale także z wieloma rzeczami, zależy również od tego, czy pogodzimy się z naszym ciałem, z naszą biologiczną matką, połączoną z ziemią.

Wiele systemów duchowych zajmuje się energią kosmiczną, która jest w pewnym sensie postrzegana jako energia „męską”, skierowana w górę i poza ciałem, energia ziemi jest w tym porównaniu bardziej kobieca Matka Ziemia .

Wiąże się to również z tym, czego potrzebujemy, aby fizycznie zabezpieczyć naszą egzystencję na ziemi. Jesteśmy połączeni między niebem a ziemią, dlatego też szukamy w sobie równowagi między ziemią a energią kosmiczną nad i poniżej, a także yin i yang w nas samych równowaga lewo-prawo.

Nasze życie zaczyna się na ziemi i na ziemi się kończy. Recykling życia to prawdopodobnie największy temat, z jakim będziemy się kiedykolwiek spotykać i analizować . Czy to przez pożegnanie się z naszymi bliskimi, czy ostatecznie pogodzenie się z własną śmiertelnością.

Śmierć jest częścią życia. Nie byłoby życia bez śmierci. Dosłownie.

Jak ten temat na nas wpływa?

Śmierć nadal jest dla nas tematem tabu, ale obecna sytuacja do pewnego stopnia go rozbudza i wydobywa na powierzchnię.

Jeśli pogodzimy się z faktem, że śmierć jest dosłownie nieodłączną częścią życia, będziemy żyć tym życiem o wiele swobodniej.

Świadomość skończoności życia pomaga nam ustalać priorytety.

To, w jaki sposób wypełniamy tę zawartość cyklu życia, jest naszą własną odpowiedzialnością.

Co jest dla nas naprawdę ważne w życiu?

Skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy?

Może nie musimy traktować śmierci jako końca. To tylko nowy początek .

0 komentarzy