Czy Ayurveda może rozwiązać problemy takie jak wzdęcia brzucha, zmęczenie po jedzeniu, zaparcia, skurcze brzucha. Moja odpowiedz brzmi STANOWCZO TAK

utworzone przez | sie 13, 2021 | Ayurveda

No to zaczynamy podróż

Każdy z nas ma czasami niektóre z tych problemów, z kolei dla większości te problemy sprawiają, że czują się niekomfortowo każdego dnia.

Kawa pomaga przy zmęczeniu, różne tabletki czy krople mogą poradzić sobie z migrenami, trawieniem i zaparciami. Możesz myśleć, że tego rodzaju problemy po prostu należą do życia i bagatelizujesz te niby banalne problemy. Kochani te małe problemy mogą być jednak początkiem znacznie większych problemów zdrowotnych. Piszę całkiem serio.

Pamiętajcie podstawą dobrego trawienia jest silny ogień trawienny, który Ayurveda nazywa Agni czyli ogień .

Prawdopodobnie kojarzycie osteoporoze, artretyzm . Nasza jakość trawienia jest w 100% odpowiedzialna za nasze zdrowie. To, jak dobrze trawimy, znajduje również odzwierciedlenie w naszej psychice, a jeśli nasze trawienie nie działa dobrze, możemy być niespokojni, impulsywni, agresywni lub apatyczni.

Jak często myślisz o tym, co jesz i jak się czujesz po jedzeniu? hmm raczej nikt o tym nie myśli , a to błąd …już wyjaśniam dlaczego .

Niestety większość z nas zaczyna interesować się trawieniem dopiero wtedy, gdy pojawia się poważniejszy problem.

Kiedy codziennie osłabiamy nasze trawienie niewłaściwym sposobem odżywiania się, nieodpowiednimi dietami, spożywaniem dużych ilości pokarmów ze złym połączeniem, tworzymy toksyczne substancje, które stopniowo osłabiają i zaburzają nasz organizm.

Spójrzmy na główne objawy niestrawności, może się okazać, że macie ich kilka. W takim przypadku sugerowałabym, abyście zwrócili większą uwagę na to, jak jecie, aby dowiedzieć się, co spowodowało te problemy i co możecie zmienić, aby przywrócić odpowiednie trawienie.

Objawy niestrawności:

Biała powłoka na języku
Nieregularny apetyt
Niekontrolowany smak słodyczy
Uczucie pełnego żołądka, wzdęcia
Zaparcia, biegunka
Ból stawów, ból pleców, ogólna sztywność
Szara skóra
Całodzienne zmęczenie do apatii
Bóle głowy

Kochani słabe trawienie to nic innego jak niska siła Agni
Problemy ze złym trawieniem są znacznie częstsze niż te ze zbyt silnym Agni. Gdyż należą do nich wzdęcia, odbijanie, powolne trawienie, ale także problemy z budzeniem się rano, niewielkie pocenie się lub zaparcie.

Przejadanie się jest najczęstszą przyczyną niestrawności, a jeśli jesteś typem WATY, jesteś również naturalnie bardziej podatny na niestrawność.

Nadmierne trawienie – nadmiar Agni

Nadmierne trawienie objawia się odbijaniem, pieczeniem w przewodzie pokarmowym, zwłaszcza w żołądku lub dwunastnicy. Może wystąpić biegunka, drażliwość, gniew. Osoby z silnym Agni również bardzo się pocą i są bardzo spragnione. Ludzie typu Pitta są naturalnie podatni na silne Agni.

Wszystkie te nawyki prowadzą do niezrównoważonego trawienia albo słabego, lub zbyt silnego):

Przejadanie się, jedzenie z nudów
Niewłaściwe połączenie żywności
Jedzenie ciężkich i smażonych potraw
Nadmierne ilości zimnej lub surowej żywności
Żywność przemysłowo przetworzona czyli półprodukty, żywność niskiej jakości
Nadmiar słodkich i słonych potraw
Zły styl życia mam na myśli dużo stresu, nadmierny lub niewystarczający sen, sen w ciągu dnia, mało ruchu
Złe nawyki żywieniowe
Tłumione lub nierozwiązane emocje

Wiadomo, że każdy czasami przekąsi coś nieodpowiedniego, to jak zareaguje na to nasz organizm, zależy od tego, która Dosza nas kontroluje.

Pod rządami Waty często robimy więcej rzeczy na raz, łatwo popadamy w stres, który objawia się brakiem głodu.

Myślenie o regularnym jedzeniu, przynajmniej o czymś małym.

Teraz przytoczę co czasami ludzie myślą …

,,Jak sobie nie podjem, później będę bardzo głodny, mam dość głodu, trzęsę się i jest mi bardzo zimno… Już wiem, że jest źle i muszę dużo jeść, czyli raczej napychać się czymś ciężkim, najlepiej mięsem lub czymś grubszym… ,,

Osoby z przewagą Kapha uwielbiają dobre jedzenie , ich największym złym nawykiem często nieświadomym jest spożywanie słodkich pokarmów i nabiału.

Pitty zwykle nie stanowią problemu z jedzeniem jako takim, ale z ich emocjami , które stoją za większością wrzodów żołądka i zawałów serca .

Co pomoże ci zrównoważyć ogień trawienny jak myślicie ?

Ayurveda oferuje dużo sposobów, na początku wybierzcie ten, który najbardziej Wam odpowiada, a następnie dodajcie więcej. Róbcie małe kroki w jeden dzień wszystkiego nie zmienicie.

Podam Wam wskazówki praktyczne.

Pokarm i jego skład to podstawowy, a zarazem najskuteczniejszy sposób na zrównoważenie ognia trawiennego.

Należy jeść lekkie, proste i lekkostrawne posiłki, w rozsądnych porcjach, głównym posiłkiem dnia jest obiad porcja posiłku powinna mieścić się w dłoni. Równie ważne jest, aby jeść tylko wtedy, gdy jesteście naprawdę głodny , gdyż fałszywy głód jest spowodowany nudą, stresem lub złymi emocjami pamiętajcie o regularnych odstępach czasu, między posiłkami powinna być przerwa co najmniej 3-4 godzin, aby organizm mógł w pełni przetworzyć poprzedni posiłek.

Unikajcie picia zimnych, schłodzonych napojów, które znacznie zmniejszają trawienie.

Przed jedzeniem wypijcie ciepłą wodę z imbirem
Aby wspomóc trawienie po posiłku zwłaszcza jeśli po posiłku jesteście senni, przejdźcie się na chwilę, zdecydowanie nie idźcie spać po posiłku.

Detoks , oczyszczanie

Oczyszczanie to potężny sposób na rozpalenie Agni. Ayurveda szanuje naturalną inteligencję organizmu. Oczyszczanie daje organizmowi szansę na detoksykację, naprawę i odmłodzenie tkanek w całym ciele. Istnieje wiele opcji czyszczenia.

Dla niektórych wskazane jest picie tylko gorącej wody przez pół dnia lub przez cały dzień.

Ważne pamiętajcie !!!!

To jaka opcja jest dla Was odpowiednia i ile dni powinno trwać oczyszczanie, zależy od energii, która w Was panuje i biorąc pod uwagę Wasz aktualny stan zdrowia.

Dokładniejsze oczyszczanie powinno się przeprowadzać dwa razy w roku, gdy zmieniają się pory roku, wiosną i jesienią.

Właściwe ćwiczenia to kolejny bardzo ważny sposób na podnoszenie ognia trawiennego. To, jaka forma i intensywność ćwiczeń jest dla Was odpowiednia, zależy w dużej mierze od tego, jaka energia w Was panuje czyli unikalny stosunek waty, pitta i kapha.

Vata potrzebuje łagodnych i uziemiających form ćwiczeń , hatha joga, kundalini joga, pływanie i energiczne spacery na łonie natury są bardzo odpowiednie.

Pitta powinna odpoczywać fizycznie i psychicznie podczas uprawiania sportu . Można pływać, biegać, jeździć na rowerze, wędrować i uprawiać sporty zimowe.

Kapha potrzebuje najbardziej regularnego ruchu , odpowiednie są wszystkie sporty, które wymagają gimnastyki wytrzymałościowej, aerobiku, tańca, pływania, lekkiego biegania.

0 komentarzy