Emocje -niszczące działania złych energii

utworzone przez | sie 11, 2021 | Rozwój Duchowy

Za dużo gniewu uszkadza wątrobę
Za dużo strachu uszkadza nerki
Za dużo smutku uszkadza płuca
Za dużo myślenia/martwienia uszkadza śledzionę
Etc .

Te urazy mają również wpływ w drugą stronę: zraniona wątroba wywołuje gniew, uszkodzone nerki wywołują strach itd. Jest to jeden z powodów, dla których tak trudno jest pozbyć się domyślnych reakcji.


Podam Wam jak pracować nad urazem emocjonalnym

Ćwiczenie ma na celu stopniowe rozwijanie umiejętności przepracowywania uczuć.

Na początku te ćwiczenie prawdopodobnie sprawi, że będziesz bardziej świadomy tylko swoich uczuć. Z biegiem czasu, gdy zaczniesz zauważać coraz więcej swoich uczuć, stopniowo może rozwinąć się proces ich przepracowywania .

Możesz zauważyć, że przepracowałeś coś, gdy uczucia, które miałeś wcześniej, oddaliły się poczujesz się bardziej zrelaksowany. Suma sumarum możesz po prostu czuć się inaczej.

Ćwiczenia te mają na celu wprowadzić cię na właściwą drogę.
Pamiętajcie jest to tylko mały zarys , bo żeby w pełni pracować trzeba zagłębić się w temat podaje wam podstawy .

Uraz

U niektórych osób ćwiczenia te mogą wywoływać raczej nieprzyjemne odczucia. Kiedy miałeś traumatyczne doświadczenia lub epizody w swoim życiu, może się zdarzyć, że pojawią się silne lęki i inne intensywne uczucia.

Z jednej strony takie uczucia mogą być trudne do pokonania, ale z drugiej strony ich pojawienie się może być dokładnie tym, czego chcesz. Kiedy chcesz przepracować traumatyczne uczucia, może to być bardzo pomocne.

Na początek zalecam wykonanie ćwiczeń mniej więcej w kolejności, takiej jak opisze. Umiejętności odczuwania, które rozwijasz w pierwszych ćwiczeniach, przydadzą się w późniejszych.

Przykładowe ćwiczenie

Twój życiorys
Bardzo przydatne jest napisanie własnego życiorysu, aby uzyskać przegląd uczuć, które odgrywają rolę w twoim życiu.

Ten opis ma opowiadać o okolicznościach i wydarzeniach w twoim życiu, a zwłaszcza w dzieciństwie, które miały na ciebie duży wpływ. Jeśli jesteś świadomy niektórych uczuć i emocji, które wywołały rożne sytuacje, dobrze byłoby je również opisać. Pamiętajucie nie jest to profesjonalne CV, które zawiera jedynie listę Twoich osiągnięć. Możesz je uwzględnić, ale dobrym pomysłem byłoby uwzględnienie również rzeczy, które nie były dobre w twoim życiu.

Podam przykłady co nalezy uwzględnić

Rodzina
Byłoby ważne, aby napisać o swoim dzieciństwie i o tym, jak wyglądała rodzina, w której dorastałeś. Czy czułeś się kochany i wspierany? Jaka była równowaga między miłością , a brakiem jej ? Jak wyglądały twoje relacje z rodzicami i rodzeństwem?

Szkoła
Pisząc o szkole, możesz uwzględnić takie rzeczy, jak to, czy uważałeś szkołę za nudną, ekscytującą, trudną, łatwą, przerażającą, zachęcającą i jak wyglądały twoje kontakty z nauczycielami i rówieśnikami. Czy byłeś popularny czy zdystansowany, czy czułeś się akceptowany, a może nie …ect .

Duże zmiany
Uwzględnij sytuacje, które były dla Ciebie emocjonalne lub stresujące, lub rodzaj dużych zmian. Utrata lub zyskanie członków rodziny lub przyjaciół. Praca i bezrobocie. Przeprowadzka , problemy zdrowotne. Jakie były dla ciebie te zmiany?

Uzależnienia
Czy ty, członek rodziny lub znajomi mieliście jakieś nałogi? Regularne picie, hazard, palenie, zażywanie narkotyków? Jak bardzo było to problematyczne?

Zachowaj życiorys
W przeciwieństwie do innych ćwiczeń tutaj, dobrym pomysłem byłoby zachowanietak zwanej biografii, którą piszesz. W ten sposób możesz od czasu do czasu sprawdzić postępy jakie zrobiłeś .

Kolejny krok wizualizacja

Ćwicz umiejętność nazywania i rozpoznawania uczuć i emocji. Opisz uczucia, które czujesz analizując swój życiorys krok po kroku .

Ważne jest, aby opisać uczucia, które czujesz podczas analizy , a nie czy są one poprawne. Kiedy zauważysz, że masz np osądy , dobrze jest je zanotować, ale nie pozwól, aby zniechęciły Cię do tego, co czujesz.

Jeśli masz trudności ze znalezieniem słów na uczucia, możesz zacząć od wybrania słów czuje się szczęśliwy – smutny – szalony – przestraszony . Z biegiem czasu nabierzesz odwagi by nazwać uczucie szczegółowo.

Zauważ, że możesz jednocześnie odczuwać kilka emocji. Te, obrazy z przeszłości czy teraźniejszości ,które rozpoznasz na mogą się zmieniać z czasem, w zależności od Twojego nastroju.

Powodem tego ćwiczenia jest nie tylko ćwiczenie umiejętności nazywania i rozpoznawania uczuć. Bardzo pomaga również rozwinąć mentalność niezbędną do pracy z uczuciami.

Do rozwijania tych umiejętności nie jest konieczne zachowanie opisów by móc sprawdzać na jakim etapie jest się .

Kolejne ćwiczenie

Bycie świadomym

To ćwiczenie ma na celu rozwijanie zdolności bycia świadomym tego, co się w tobie dzieje. Może to być bardzo pomocne w przepracowywaniu swoich uczuć.

W tym ćwiczeniu opisujesz wszystko, co się w tobie pojawia. Kiedy zauważysz określone uczucie lub myśl, opisujesz je, a następnie wracasz do odczuwania i dostrzegania siebie.

Spróbuj to zrobić bez oceniania tego, co czujesz lub myślisz. Nie ma tu dobra ani zła, pojawiają się uczucia. Kiedy i tak zauważysz, że osądzasz, zauważ to, ale nie traktuj tego poważnie podczas wykonywania tego ćwiczenia.

Opisywanie

Możesz opisywać rzeczy, zapisując je, ale możesz też je wypowiedzieć. Możesz to zrobić na kilka sposobów, po prostu zobacz, z którym czujesz się najbardziej komfortowo.

Celem ćwiczenia jest bycie świadomym uczuć i myśli, które się w tobie dzieją, bez ich odgrywania. W rzeczywistości pomaga to procesowi pracy, aby nie wracać do twoich opisów przeszłości chodzi o przepracowanie i zamknięcie tego co było .

Mówienie na głos
Opisywanie uczuć za pomocą mówienia jest łatwiejsze i szybsze niż zapisywanie rzeczy.

Kolejną zaletą jest to, że słyszysz własny głos i uczucia, które wyrażasz swoim głosem. To pokazuje inny sposób na uświadomienie sobie swoich uczuć. Możesz to również zrobić z zamkniętymi oczami, co dla niektórych pomaga być bardziej świadomym swojego wnętrza. Warto jednak poeksperymentować z zamykniętymi lub otwartymi oczyma. Rób to jeśli jesteś sam nie wszyscy muszą to słyszeć .

Kolejne ćwiczenie

Skupienie uwagi na samym sobie

Chcąc poczuć więcej, jest kilka rzeczy, które pomagają. Będziesz musiał rozwinąć świadomość, że jesteś w swojej głowie, aby bardziej skupić się na swoich uczuciach. Będziesz także musiał bardziej przenieść swoją świadomość do swojego ciała, gdzie są uczucia.

Ponieważ chodzi o odczuwanie i odczuwanie w swoim ciele, możesz na przykład celowo odczuwać to, co dzieje się we wszystkich częściach twojego ciała. Wyzwól to zaakceptuj i puść.

Pamiętaj również ,że uczucia w tobie jako dorosłym, pochodzące z czasów, gdy byłeś dzieckiem, nazywane są Dzieckiem Wewnętrznym mają istotny wpływ na to co obecnie się dzieje w twoim życiu .
Te uczucia pochodzące z doświadczeń z dzieciństwa mają duży wpływ, dlatego ważne jest przepracowanie ich.
W twoim brzuchu jest miejsce, które może pomóc poczuć Twoje Wewnętrzne Dziecko. To miejsce znajduje się w środku brzucha, w połowie drogi między pępkiem a kręgosłupem. Znajduje się na wysokości kilku palców pod pępkiem.
Skupiając swoją uwagę na tym miejscu, jednocześnie czując wnętrze całego ciała, możliwe jest dostrojenie się do uczuć Wewnętrznego Dziecka wtedy wywołujemy strumień świadomości.

Przetwarzanie uczuć relacji

Aby przepracować uczucia, w których odnosisz się do kogoś lub czegoś, warto sprawdzić kilka rzeczy np trudności , powiązania.

Jak widzicie sami praca nad emocjami , nad wewnętrznym spokojem to podstawa do szczęśliwego życia .

Jeśli ta tematyka jest wam bliska zapraszam na co tygodniowe live

0 komentarzy