Tłumiona złość negatywnie wpływa na organizm i życie

utworzone przez | kwi 29, 2021 | Nauka

Gniew i wściekłość to emocje, które poważnie zakłócają relacje. Ztłumione negatywne emocje powodują problemy fizyczne, takie jak zawał serca, udar czy nadciśnienie. Agresja skierowana do wewnątrz powoduje depresję . Gniew, wściekłość pozwalają nam złagodzić ból, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Natomiast tłumione i wyparte emocje starają się wydostać na powierzchnię jeszcze bardziej energicznie.

Zawsze jest na to sposób – proste ćwiczenie

Skoncentruj się na oddechu. Kiedy twoje ciało doświadcza intensywnych emocji, może przełączyć się w tryb „ataku lub ucieczki”. Ta reakcja aktywuje współczulny układ nerwowy, wysyłając adrenalinę i inne substancje chemiczne do ciała, przyspieszając bicie serca i oddychanie oraz powodując sztywność i napięcie mięśni. Kiedy zaczniesz oddychać głęboko, poczujesz się spokojniejszy tym samym dostarczysz swojemu organizmowi tlenu potrzebnego do relaksu.

Leczniczy oddech

Połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu pod klatką piersiową. Weź powolny, głęboki oddech przez nos i policz do czterech. Poczuj, jak rozszerzają się twoje płuca i brzuch. Wstrzymaj oddech przez 1-2 sekundy, a następnie powoli wypuść powietrze przez usta. Spróbuj wdychać około 6-10 razy na minutę.
Ważne jest, aby oddychać jak najgłębiej.

Wizualizacja

Niektórym ludziom pomaga jak wyobrażają sobie coś odprężającego w sytuacjach emocjonalnych. Nauka prawdopodobnie zajmie trochę czasu, ale kiedy już znajdziesz wizualizację, która będzie dla ciebie odpowiednia, może być bardzo pomocna w radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami.

Może to być dowolne ciche i relaksujące miejsce, takie jak plaża, spa, świątynia, a nawet sypialnia. To musi być miejsce, w którym czujesz się dobrze i zrelaksowany. Zamknij oczy skoncentruj się na szczegółach i staraj się zapamiętać ich jak najwięcej.
Jakie dźwięki słyszysz?
Co widzisz?
Jak się czujesz?
Czego dotykasz?
Oddychaj miarowo powoli ze skupieniem
Jeśli poczujesz napięcie w swoim ciele, pozbądź się go poprzez stopniowe rozluźnianie mięśni. Jeśli podczas wizualizacji odczuwasz jakiekolwiek negatywne emocje, możesz myśleć o nich jak o fizycznych obiektach, których możesz się pozbyć będąc w swoim wizualnym bezpiecznym miejscu. Na przykład możesz sobie wyobrazić stres jako kamyk, który możesz do morza. Wyobraź sobie, że kiedy upuścisz do wody kamień, stres opuści Twoje ciało.

Dotyk

Ludzie potrzebują czułego dotyku. Przy pozytywnych akcentach uwalnia się oksytocyna, silny hormon, który poprawia nastrój, łagodzi stres .

Połóż dłoń na sercu i poczuj ciepło swojej skóry. Poczuj bicie serca i zauważ, jak twoja klatka piersiowa unosi się podczas oddychania. Trzy razy powtórz pozytywne zdanie np. „Zasługuję na miłość” lub „Jestem dobrym człowiekiem”.Następnie przytul się skrzyżuj ramiona przed klatką piersiową i połóż dłonie na ramionach i lekko,, ściśnij się ,,
Zwróć uwagę na uczucia, które doznajesz podczas przytulania się poczuj ciepło i powiedz głośno dow wewnętrznego Ja „Kocham cię”.

0 komentarzy