Sytuacje zależności emocjonalnej jako niezdrowy związek

utworzone przez | lut 17, 2022 | Psychologia

Sytuacje zależności emocjonalnej jako niezdrowy związek

Niezależność jest niezbędna, aby czuć się dobrze, para musi być zespołem dwóch oddzielnych osób, które kochają się i szanują, każda z własną indywidualnością.

Narcystyczna miłość…

Partnerzy narcystyczni początkowo prezentują się z uwodzicielską i czarującą osobowością, co utrudnia umieszczenie ich w patologicznej ramie.

Pewnymi znakami, które mogą wskazywać na myśl osobowość narcystyczną lub opresyjną, mogą być na przykład deklaracje miłości po kilku spotkaniach od zakochania się po słowa typu „jesteś moją miłością”.

Nie można tego uogólniać, ale zwykle takie stwierdzenia przy pierwszych spotkaniach mogą być używane przez narcyzów do uwodzenia i przyciągania ludzi.

Narcyz,zwłaszcza przewrotny, jest rozpoznawalny ze względu na umiejętność manipulowania ludźmi , egocentryzm i małą empatię.

Narcyz zawsze dąży do obwiniania o cokolwiek drugiego, grając z jednej strony ofiarę, aby stworzyć związek zależny i zniszczyć poczucie własnej wartości partnera.

Niektóre objawy narcyzmu, jak ten przewrotny, to przemoc i agresja, aby móc zdominować drugą osobę . Ten typ patologii zwykle wynika z urazów w sferze afektywnej.

Opresyjna miłość…

Zazdrość, ograniczanie przestrzeni drugiego człowieka, brak zaufania, aż po prześladowanie i przemoc psychiczną, wszystko to może być przejawem obsesyjnej lub opresyjnej miłości.

Tego rodzaju miłości nie da się zaszufladkować w określoną patologię, ale ważne jest, aby zrozumieć, kiedy miłość jest obsesyjna i przytłaczająca .

Współzależna miłość..

Miłość współzależna jest typowa dla historii miłosnych, w których występuje element narcystyczny lub z pogranicza.

W takich przypadkach osoba cierpiąca na patologię próbuje manipulować drugą osobą w taki sposób, aby zachować kontrolę nad osobą.

Osoby cierpiące na narcyzm lub zaburzenie z pogranicza są uzależnione od osoby ze względu na ich ciągłą potrzebę bycia kochanym. Natomiast osoba uległa w oczywisty sposób uzależnia się od patologicznego partnera, kiedy zostaje zmanipulowana i ma niską samoocenę

W tych przypadkach mówimy zatem o współzależności afektywnej nie jest to miłość, a jedynie role, które oboje partnerzy odgrywają są ofiarami swoich patologii.

Wolność bycia sobą, wychodzenia z przyjaciółmi, posiadania własnej przestrzeni jest niezbędna, nawet gdy jesteście we dwoje.

Jeśli ktoś ci grozi, wykorzystuje, kontroluje oznacza to, że jesteś w toksycznym związku.

Większość toksycznych związków opiera się na próbie zbudowania silnego uzależnienia u partnera, próbując podważyć poczucie własnej wartości, aby mieć kontrolę nad związkiem.

Jeśli czujesz się uwięziony w związku, który podkopuje twoją wolność osobistą, postaraj się jak najszybciej poszukać pomocy u profesjonalisty, który pomoże ci wydostać się z obsesyjnej miłości.

0 komentarzy