Przykładowe sposoby dla dzieci w radzeniu sobie ze stresem

utworzone przez | lut 11, 2022 | Dla dzieci

Istnieje wiele technik, które dzieci mogą zastosować, aby zmniejszyć stres i zrelaksować się. W zależności od dziecka niektóre mogą działać lepiej niż inne. Na początek spróbuj nauczyć dziecko jednej lub dwóch z poniższych technik, a następnie stopniowo dodawaj kolejne.

Głębokie oddychanie

Głębokie oddychanie to skuteczny sposób na spowolnienie naturalnej reakcji organizmu na stres. Spowalnia akcję serca, obniża ciśnienie krwi i daje poczucie kontroli.

Tę prostą technikę może wykonać każdy.

Po prostu oddychaj głęboko.

Wstrzymaj na chwilę oddech.

Puść go powoli.

Niech Powtarza głęboki oddech, aż poczuje się zrelaksowany.

Kolejne ćwiczenie

Progresywna relaksacja mięśni

Postępująca relaksacja mięśni to wspaniały sposób na złagodzenie stresu. Osiąga się to poprzez napinanie, a następnie rozluźnianie różnych grup mięśni w ciele.

Mamo tato zaczynamy razem zabawę

Twarz – poproś dziecko, aby zmarszczyło nos i czoło, jakby poczuło coś śmierdzącego, a następnie niech zrelaksuje twarz. Powtarzamy to ćwiczenie trzy razy.

Szczęki – poproś dziecko, aby zacisnęło mocno szczęki, a następnie uwalniamy zacisk szczęki tak aby żuchwa całkowicie się rozluźniła .

Powtarzamy to ćwiczenie trzy razy .

Ramiona i barki – Poproś dziecko, aby wyprostowało ręce przed sobą, a następnie niech podnieś je nad głowę i rozciągnie tak wysoko, jak tylko może. Następnie ręce w dół .

Powtarzamy to również trzy razy.

Ręce i ramiona — poproś dziecko, aby wyobraziło sobie, jak ściska pomarańczę jedną ręką, a następnie upuszcza tpomarańczę na podłogę i pozwala, by jego ramię i dłoń zwiotczały.

Powtarzamy to ćwiczenie trzy razy, a następnie tak samo robimy z drugą ręką .

Brzuch – Połóż dziecko na plecach i niech napina mięśnie brzucha tak mocno, jak tylko może, przez chwilę.

Niech je uwolni i zrelaksuje. Powtarzamy ćwiczenie trzy razy, a następnie wykonujemy to samo ćwiczenie podczas wstawania.

Nogi i stopy – W pozycji stojącej dociskamy mocno palce stóp do podłogi , następnie unosimy się lekko na palcach potem na pietach .

Powtarzamy ćwiczenie trzy razy.

Ćwiczenia są pomocne w osiągnięciu stanu relaksu całego ciała.

Wizualizacja jest również nazywana wizualnym kierowaniem obrazami.

Ta technika wykorzystuje wyobraźnię do uwolnienia negatywnych myśli . Wyobrażanie sobie pięknego, spokojnego miejsca to jeden z rodzajów wizualizacji, który prawie każde dziecko może z łatwością wykorzystać jako środek redukujący stres. Pomocna może być również wizualizacja kolorów, która jest bardzo prostą techniką .

Poproś dziecko, aby wyobraziło sobie ulubiony kolor, który sprawi, że poczuje się spokojne i bezpieczne.

Niech wyobrazi sobie, że z każdym oddechem przyjmuje ten kolor i wysyła go po całym ciele podczas wydechu.

Niech kontynuuje, aż wyobrazi sobie, że jest wypełnione , relaksującym kolorem.

0 komentarzy