Oddychanie przez nozdrza

utworzone przez | wrz 22, 2020 | Nauka

Jest to zdecydowanie jedna z moich ulubionych technik oddychania jogi. Może być trochę trudno się przyzwyczaić, ale kiedy już to zrobisz, będziesz się zastanawiać, jak żyłeś bez tego!

Naprzemienne oddychanie przez nozdrza pomaga zrównoważyć lewą i prawą stronę mózgu, uspokoić stan emocjonalny i układ nerwowy oraz poprawić jasne myślenie!

Oddychanie jogą lub pranajamą składa się z dwóch sanskryckich słów czyli prana – siła życiowa i yama czyli regulacja.

Pranajama ma niesamowite korzyści zdrowotne w codziennym życiu.
Świadome oddychanie i regulacja oddechu bezpośrednio wpływają na mózg i układ nerwowy, najlepszy przykład na zilustrowanie tego, kiedy jesteś bardzo niespokojny i zdenerwowany, twój oddech będzie krótki i płytki, często z trudem łapie się wtedy oddech, co powoduje naprężenie ciała i mózg przechodząc w tryb paniki, dlatego często mówimy ludziom, aby „uspokajali się”, w rzeczywistości staramy się, aby oddychali wolniej, aby ich mózg i układ nerwowy mogły być wykorzystane w bardziej produktywny sposób .

Kochani w jodze istnieje wiele różnych technik oddechowych, naprzemienne oddychanie nozdrzami lub Nadi Shodhana to potężna technika oddychania.
Wdychanie przez lewe nozdrze uzyskuje dostęp do prawej półkuli mózgu, a wdech przez prawe nozdrza , przez lewą półkulę mózgu.
Prawa półkula jak wiadomo jest związana z uczuciami i emocjami, lewa jest stroną myślącą.
Ćwicząc na przemian oddychanie przez nos, możesz uzyskać dostęp do całego mózgu i doprowadzić go do równowagi.

Teraz wam przytoczę jakie są korzyści z oddychania alternatywnym nozdrzem…

1. Całkowicie ożywia, po zaledwie kilku schematach naprzemiennego oddychania przez nos, poczujesz większą energię, będziesz mógł myśleć jaśniej i czuć się mniej zestresowanym.

2. Oczyszcza płuca, gdyż głęboki oddech pomaga usunąć zużyte powietrze i zanieczyszczenia, które mogły osadzić się w płucach. Pomaga to również oczyścić kanały energetyczne w ciele, umożliwiając swobodny przepływ tlenu do wszystkich ważnych narządów.

3.Poprawia funkcjonowanie mózgu, nie tylko poprzez dostarczanie do mózgu większej ilości tlenu, ale, jak wspomniałam wcześniej, poprzez równoważenie lewej i prawej strony.

4. Uspokaja i relaksuje, naprzemienne oddychanie przez nozdrza sprzyja wyciszeniu i relaksacji, może pomóc poprawić wzorce snu, uspokoić pobudzony umysł, ustabilizować a tym samym uspokoić układ nerwowy co jest bardzo ważne .

5. To świetny sposób na przygotowanie się do medytacji, wiele osób odkrywa, że ​​kilka schematów naprzemiennego oddychania przez nozdrza pomaga wejść w głębszy stan medytacji. Często o tym wspominają moi uczniowie .

0 komentarzy