Teorię archetypów opracował wybitny szwajcarski psychiatra, psycholog, myśliciel i twórca psychologii analitycznej Carl Gustav Jung (1875–1961).
Zajmował się strukturą osobowości i rozumiał ją jako system trzech wzajemnie powiązanych elementów:
*świadomości,
*nieświadomości indywidualnej tj. osobistej
*nieświadomości zbiorowej.
P
Psychologia analityczna opiera się na założeniu, że sens istnienia człowieka to tzw. indywiduacja.
Termin ten oznacza pełną samorealizację, czyli poznanie siebie i wypełnienie swojego przeznaczenia.
Indywiduacja to długotrwały proces, który wymaga zrozumienia zarówno świadomych, jak i nieświadomych części własnej Jaźni, co obejmuje nieświadomość zbiorową .
D
Nieświadomość zbiorowa jest dana przez ewolucję. Jest to pamięć ludzkości, którą przekazywaliśmy sobie nawzajem od zarania dziejów.
Termin archetyp pochodzi z języka greckiego i można go przetłumaczyć jako prototyp lub protoobraz .
Jung inspirował się dziełami starożytnych filozofów, którzy zakładali niematerialny świat idei, na podstawie którego wszystko jest stworzone .
Archetypy Junga reprezentują specyficzny rodzaj instynktów. Są to wrodzone emocjonalne wzorce zachowań i wyobraźniowe reakcje na sytuacje, które ciągle się powtarzają w świecie.
Archetypy są nieuchwytne, niespecyficzne . Są to szablony warunkujące powstawanie pomysłów, które wkraczają do naszych snów i fantazji w postaci symboli.
Każdy człowiek ma swoją indywidualną wyobraźnię, ale pochodzi ona ze wspólnego dla wszystkich ludzi źródła , czyli ze zbiorowej nieświadomości.
I to właśnie uniwersalność niektórych symboli dowodzi istnienia nieświadomości zbiorowej.
Jako przykład sprawdza się symbol koła, które w różnych kulturach jest jednakowo postrzegane jako wyraz niekończącego się ruchu i niekończącej się przemiany życia i śmierci.
0 komentarzy