Emocje z punktu Holistycznego

utworzone przez | lis 18, 2022 | Naturalne sposoby leczenia, Rozwój emocjonalny dzieci

Doświadczanie emocji w zrównoważony sposób jest częścią dobrego funkcjonowania osobowości.

Natomiast w momencie .gdy pozwolimy się ponieść emocjom, może nas to zdestabilizować, zakłócić nasze życie.

W niektórych przypadkach emocje te mogą nawet pojawiać się w patologicznej formie i tu stanowczo zalecam spotkanie z psychologiem .

Potocznie mówimy, że ktoś zachowuje się „emocjonalnie”, w momencie gdy obserwujemy burzliwe przejawy emocji, które wprowadzają destrukcję w życie .

Często zadarza się, że bardzo emocjonalni ludzie ukrywają to, czego doświadczają, z obawy, że otoczenie źle ich oceni.

Strach może maskować się jako wyraz gniewu. Jeśli chodzi o dzieci bywa tak ,iż pod presją rodzicielskich zakazów przestaje one okazywać emocje, które nie są akceptowane w środowisku rodzinnym.

W podejściu holistycznym często pracujemy nad tak zwanymi pasożytami emocji, starając się redukować ich negatywny wpływ.

Osobiście często stosuję techniki programowania neurolingwistycznego czyli NLP lub TFT tudzież EFT wszystko zależy od indywidualnej potrzeby . Czasem stosuję technikę REBT w tym momencie koncentruje się przede wszystkim na poczuciu własnej wartości jako jednej z głównych domen zakłóceń u osoby .

Natomiast kotwica to skojarzenie, które powstaje między bodźcem czyli gestem, tonem głosu, wyglądem itp. a reakcją, którą wywołuje bodziec mam tu na myśli stan wewnętrzny lub zachowanie zewnętrzne.

Takich zakotwiczeń w stosowaniu metody NLP jest wiele i pojawiają się one bez naszej świadomości. Dlatego metoda NLP stara się aktywnie i pozytywnie wykorzystać ten mechanizm.

Dodam ,iż technika zakotwiczenia opiera się na podstawowym założeniu, że istnieje więź między przeżywanym wydarzeniem ,a jego śladem w pamięci sensorycznej czyli ślad pamięciowy, który jest identyczny.

Może to być widok, dźwięk, zapach lub gest.

Zawsze podkreślam ,że rezultatem jest przebudzona emocja, która jest taka sama jak ta, której kiedyś doświadczyliśmy w pierwotnej sytuacji.

Nauczono mnie ,że w technice NLP każdy „ponownie osadza” swoje emocje, niszcząc niewłaściwe zakotwiczenia, które powodują, iż doświadczamy niepokojących ekspresji emocjonalnych.

Co więcej możliwe jest również tworzenie własnych kotwic chodzi o to ,że można je zacząć stosować w zwykłych sytuacjach życiowych.

Pamietajcie tworzenie nowej kotwicy pod okiem praktyka NLP pomoże Wam oznaczyć celowe łączenie zewnętrznego bodźca z wewnętrznym stanem umysłu.

Dzięki temu możliwe jest użycie tego samego bodźca i odtworzenie tego samego stanu wewnętrznego.

0 komentarzy