Technika uważności pomaga nam radzić sobie z negatywnymi wzorcami myślowymi, redukować stres i poprawiać naszą zdolność koncentracji. Ma kilka dodatkowych korzyści dla dzieci w młodym wieku. Wzmacnia rozwój mózgu, poprawia umiejętności w nauce , koncentracji . Wszystko to dzięki „ byciu w teraźniejszości ”.Nauka koncentracji jest szczególnie ważna dla dzieci i młodzieży bycie w ,, teraźniejszości ,, daje poczucie bezpieczeństwa . W teraźniejszości nie ma smutku z powodu przeszłości, nie ma strachu przed przyszłością. Ćwicząc medytację uważności ze swoimi dziećmi, możecie wspólnie cieszyć się tymi korzystnymi efektami.
Jak wytłumaczyć dzieciom co to jest uważność .
Przede wszystkim zacznij od wyjaśnienia czym jest uważność, w taki sposób ,aby to zrozumiały zrozumiały. Podaj im przykłady tego, jak wygląda bycie w teraźniejszości.
Możesz powiedzieć ,że uważność polega na zrozumieniu i zaakceptowaniu naszych emocji, takich jak radość i gniew. Uważność nie polega na nauce nielubienia tych emocji i wstydzenia się ich. Wyjaśnij dzieciom nie tylko czym jest uważność i dlaczego jest ważna, ale także co nam daje . W rezultacie dzieci będą mogły lepiej dzielić się swoimi postępami i postrzegać, jak sobie radzą z uważnością.
Uważność można praktykować na wiele sposobów.
Podam wam kilka wskazówek dotyczących interesujących medytacji uważności, które są odpowiednie dla początkujących. To od was zależy, czy będziecie wykonywać jedną aktywność uważności dziennie, czy spróbujecie każdego dnia po trochu.
Najważniejszy aspekt to nauka głębokiego oddychania.
Możesz spróbować oddychać w tak zwany,, brzuch ,,wdech i wydech z naciskiem na podnoszenie i opuszczanie brzucha, świadome oddychanie wyobrażanie sobie, jak oddech wchodzi i wychodzi z ciała lub oddychanie z liczeniem do czterech, czterokrotne wstrzymywanie a podczas wydechu liczymy do pięciu. Oddychanie to świetna technika medytacyjna, która pomaga dzieciom się uspokoić. Jednocześnie może być fajną zabawą .
Skan całego ciała
Połóż się wygodnie i zamknij oczy. Następnie stopniowo skup uwagę na wszystkich częściach ciała. Przeprowadź medytację na głos i wyrecytuj na głos te części ciała, które dziecko powinno postrzegać.
Zacznij od czubka głowy, czoło, brwi, oczy, nos, usta itd.… Tę medytację najlepiej wykonywać przed snem. Spowalnia serce i oddech, zmniejsza niepokój, zwiększa przepływ krwi i pomaga szybciej zasnąć i lepiej spać.
Pamiętajcie przed każdą medytacją powinno się uziemiać by oddać zużyta energię i popbrać swierzą .
Małe dzieci mogą przytulić się do drzewa i razem z wami powiedzieć oddaję zużyta energię i napełniam się swierzą .
Tak naprawdę to od nas rodziców dużo zależy .
0 komentarzy